PROJELER

EDİTÖR

ETKİNLİKLER

HAKKIMIZDA

İLETİŞİM

Belgesel LAB

Yayın Organı

"Sürgünde Yeni Perde: Fikirtepe"

Fotoğrafa Çeviren:  Murat Şensu-Metin Ofluoğlu

Wikipeida ya göre Kentsel Dönüşüm. şehirin büyük bir kısmının bir proje kapsamında mevcut yapıların depremlere karşı risklerinin belirlenmesi, riskli toprak zemin ve riskli yapıların kullanım dışına çıkarılarak yerine toprak zeminin yapısına uygun temelli yapıların yapılması ve bu sayede olası depremlerde yaşanabilecek can ve  mal kaybının en aza indirmek için yapılan kamusal çalışmadır.

İstanbul’da 1950’den beri üç ayrı dönüşüm süreci yaşandı. 2000 yılında başlayan ve 2012 yılında 6306 no.lu yasa ile hız kazanan süreç bunların üçüncüsüdür ki Fikirtepe’yle başladı. Yine Wikipediaya göre Fikirtepe’de 1950'lerin sonlarına kadar öğretmen Refik Apa'nın evinden başka yerleşim olmadığı söylenir.

1950'lerden itibaren yoğun bir iç göçe sahne olan ve hızla bir gecekondu bölgesi haline gelen Fikirtepe, 1965'te Kadıköy İlçesi'ne bağlı bir muhtarlık oldu. İstanbul’un  tüm semtleri için geçerli olan yoğun göçten Fikirtepe’de yıllar boyu payına düşeni aldı.

Fikirtepe sakinleri 1960lardan itibaren yetersiz denetimden faydalanarak  imar ve iskan planı olmadan, binaları istedikleri gibi yaptı.. Biz göz odadan oluşan gecekonduları zaman içinde önce çok odalı sonra  çok katlı oldu. Seçim dönemlerinde dağıtılan tapularla evlerin sahibi oldular ve alt katları kiraya vermeye başladılar. Bir zamanların  kenar mahallesi Fikirtepe ,  zaman içinde şehir merkezine yaklaştı. Özellikle Anadolu yakası metro hattının açılmasıyla değerli bir semt haline geldi ve doğal olarak da inşaat firmalarının dikkatini çekti. Kadıköy Belediyesi’nin 2010 yılında başlattığı  imar düzenlemesi sırasıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve İmar Bakanlığı eliyle sürüyor. Yeterli düzenlemeleri yapılmadan 60 adası olan  Fikirtepe  açgözlü   gayrimenkul firmalarının iştahı kabartı.  Vaat edilen büyük paralar, Fikirtepe sakinlerini kolayca ikna etti. Dikilecek gökdelenlerden kazanacakları paraları hesaplarken, gözlerinin önündeki tuzakları görmek istemediler. Taşı toprağı altın İstanbul bu sefer de onlara “yürü ya kulum demişti”.

Rant milyoneri rüyası çok kısa sürdü. Nokta atışı çıkarılan yasalarla  kamulaştırma dayatması yapıldı. Müteahhitlik firmaları, zaten kanmaya hevesli olan semt sakinlerinin gözünü kolayca boyadı. Binası satıp yakın semtlerde kiracı olan  eski Fikirtepeliler dört gözle yükselecek gökdelenleri beklemeye başladı. Firmaların bazılarının iflas etmesiyle bir türlü başlayan inşaatlar  ilk mağduriyetleri oluşturmaya başladı.  Boşaltılan binalar harabeye dönüştü, bölge giderek metruk bir hale geldi. Fikirtepe ahalisinin kurdukları zenginlik hayalleri bugünlerde biraz  azalsa da umutla inşaatların bitmesini bekliyorlar.

Bir Fikirtepe sakinin kelimelere döktüğü durumun hepsi farkında:“Artık bize burada kül tablası bile silkelettirmezler birader!”

 

2012 yılında kış aylarında başlayan ve 2015 yazına kadar devam eden SÜRGÜNDE YENİ PERDE: FİKİRTEPE projesi  Fikirtepe’nin geçirdiği değişimi fotoğraflar ve ses kayıtlarıyla belgelemeyi amaçlamaktadır.