PROJELER

EDİTÖR

ETKİNLİKLER

HAKKIMIZDA

İLETİŞİM

Belgesel Proje LAB

Yayın Organı

Harem'in Yükü

Fotoğrafa Çeviren: İsmail Vatansever

Bir zamanlar, Bugünkü Selimiye Kışlasının olduğu yerde bulunan Üsküdar Sarayına gidiş gelişlerde özellikle Harem mensuplarının kullandığı Topkapı Sarayı'nın karşısındaki iskeleye  Harem İskelesi denilirmiş. Çünkü Harem  "herkesin girilmesine izin verilmeyen, herkese açık olmayan yer demek. 1970'de denizin doldurulmasıyla oluşturulan  alana yapılan Harem Otogarı ise yola çıkmak isteyen herkese yıllardır hizmet veriyor.  Açıldıktan 45 yıl sonra kentin içinde kaldığı ve yoğun trafik  sebebiyle, girip çıkmanın çok zaman aldığı otogara, birçok otobüs firması artık uğramıyor, yazıhanelerin büyük kısmı boş.

Lokantalar, tuvaletler bir hayli bakımsız. Eski günlerinin aksine kalabalık da değil. Her İstanbullu'nun hayatına mutlaka değmiş olan Harem Otogar'ı artık kapanacağı günü bekliyor. Uzun zamandır kapanacağına dair söylentiler var ama aslında kimse ne zaman ne olacağını bilmiyor. Yine söylentilere göre yapılmakta olan cep otogarlarının devreye girmesiyle kapanacak.

Yolcu taşımanın yanında, kısaca "bagaj" denilsede yük taşımacılığı da otobüsçülüğün bir parçası.  Uçağa koyamayacağınız, kargo şirketiyle gönderseniz çok  pahalıya gelecek yükünüzü biraz tartışarak, biraz para ödeyerek otobüslerle gönderebilirsiniz. Ulaşım için uçakların ucuzlaması yolcu sayılarını azaltsa da, otobüslerin bagajları hiç boşalmadı. Harem Otogarı'nda biraz zaman geçirince gidip gelen yükler hemen dikkatinizi çekiyor. Çuvallar, bavullar, denkler, çantalar, koliler sıradan yükler arasında. Buzdolabı, çamaşır makinesi, televizyon, mobilyalar, halılar, bisikletler.

Hepsi bir yerlere gidiyor. Hepsi bir yerlerden geliyor.

 Projelere Geri Dön